Fascynujący jest ten Wasz sposób działania, w którym ciągle na zmianę rozgęszczacie i zagęszczacie nasze myślenia – powiedziała klientka, która przeszła z nami pełen proces projektowania innowacji. Doświadczyła ona zespołowego myślenia w kolejnych iteracjach projektowych, w których krok po kroku dochodziliśmy do wdrożenia tego, czego na starcie projektu nikt nie podejrzewał.
Proces projektowy rzeczywiście przynosi dobre efekty. Jednak naiwnością jest wiara w to, że wystarczy sam proces, a reszta po prostu się wydarzy. Trzeba czegoś więcej. Czego?
Poniżej prezentujemy parę niezbędnych czynników do tego, by sam proces i wdrożenie przebiegło pomyślnie.
Innowację tworzą ludzie i to oni są kluczem. Warunkiem koniecznym jest zbudowanie dobrego zespołu i zadbanie o stałe zaangażowanie w trakcie procesu. Trzeba też pamiętać, że różni ludzie będą różnie odnajdywać się w różnych fazach procesu. Jedni będą woleć chaotyczny początek, a inni będą lepiej czuć się w ustrukturyzowanym finale, który daje poczucie bezpieczeństwa.
Proces projektowy jest wymagający. Trudno pracować projektowo w przestrzeni między innymi projektami. Wygospodarowanie czasu jest kluczem do sukcesu. Podobnie jak i znalezienie wspólnej przestrzeni do pracy, która jest traktowana jako project room.
Dobrze działające zespoły projektowe nie są przypadkową grupą osób, ale wzajemnie wspierającym się i dobrze dobranym teamem, który mierzy się z materią wyzwania, a nie ze sobą nawzajem.
Doświadczeni członkowie Zespołów projektowych zostawiają nie tylko swoje ego przed wejściem do projektu, ale też przywiązanie do własnych pomysłów czy też przekonanie o własnej nieomylności.
Zespoły działając w procesie wielokrotnie przechodzą przez weryfikację negatywną pomysłów, które wydają się genialne.
Jednym z kluczowych elementów procesu projektowania innowacji jest koncentracja na systematycznym spojrzeniu na zmianę przez pryzmat przyszłości. Orientacja na użytkownika, która jest naturalnie wpisana
w logikę myślenia projektowego musi uwzględniać perspektywę przyszłości.
Działanie w kolejnych iteracjach wymusza konfrontację z rzeczywistością. Kolejne prototypy i ich testy pozwalają udoskonalić projektowaną innowację. Żeby skutecznie zadziałały niezbędne jest zarówno zewnętrzne jak i wewnętrzne przyzwolenie na popełnianie błędów.
Systematyczne „rozgęszczanie i zagęszczanie” sposobu myślenia, które wspiera proces projektowy i kolejno narzędzia, zasilone silnym i zmotywowanym Zespołem, tworzy przestrzeń do budowania innowacji, która działa.
Polecane artykuły